Kunstwerktstatt NaKole Berlin – Festiwal Kultur

Stefan Wiesław Fiszbach – Galeria Nakole

48 Stunden Neukoeln  24-26.06 2016r.

 

Zakończył się tegoroczny Festiwal Kultur 48 Stunden Neukoeln.

Jak co roku w imprezie swój udział zaznaczyła  Galeria NaKole, którą prowadziWiesław Fiszbach – malarz i grafik.

Artysta jest mieszkańcem Berlina od 35 lat a od ponad 12 lat ma swoją pracownie i Galerię na granicy dzielnic Kreuzberg i Neukoeln.

W atelier powstają obrazy, w których zauważyć można, jak nietuzinkowe pokłady wrażliwości odnajduje w sobie Wiesław Fiszbach. W kręgu jego zainteresowań pozostaje fizyka atomowa, zafascynowany teorią strun kosmicznych ,ciągle poszukuje przenikających wymiarów.

W pracach rysunkowych powstających w pobliskim parku, artysta porusza trudne problemy współczesnego człowieka .Autor niemal z fotograficzną dokładnością i szybkością rejestruje
za pomocą perfekcyjnej kreski sytuacje zastane w tytułowym Goerlitzer Park. Za pomocą nowoczesnych technik niewielkie formy rysunkowe w pracowni grafiki komputerowej  przenoszone są na  duże formaty. Powstałe w ten sposób inkografie, doskonale prezentują się w przestrzeniach wystawowych, budząc zainteresowanie zwiedzających.

Nie  inaczej było podczas minionego Festiwalu Kultur 48 Stunden Neukoeln. Berlińczycy z łatwością mogli rozpoznać w grafikach Fiszbacha znany im z mrocznej atmosfery Goerlitzer Park, zaś licznie przybyłym zagranicznym gościom sam artysta mógł przybliżyć trudny temat życia wielokulturowego środowiska dzielnicy Berlina, skupionego w tym miejscu.

Prace Wiesława Fiszbacha zawierają specyficzną mieszankę wrażliwości, szczerości i otwartości
na sprawy drugiego człowieka.

Wciąż aktywny i pełen twórczych pomysłów Wiesław Fiszbach chętnie udostępnia swoją alternatywną Galerię w klimatycznej dzielnicy Kreuzberg  innym twórcom, nie tylko podczas Festiwalu Kultur 48 Stunden Neukoeln ,zapraszając do udziału w projektach upowszechniających kulturę.

Bożena Alicja Markiewicz   Kurator Galerii