Galeria Champion COS OPO SPAŁA

Sport w sztuce Stefana Wiesława Fiszbacha
Centralny Ośrodek Sportu OPO w Spale zaprasza na Wystawę Malarstwa i Grafiki tomaszowsko-berlińskiego artysty Stefana Wiesława Fiszbacha .

Afirmacja sportowej rywalizacji, doskonale wpisuje się w historyczne współistnienie sportu i sztuki . Od Starożytności idee olimpijskie łączyły te dziedziny ,bowiem powiązanie aktywności duchowej i fizycznej wynikało z oparcia edukacji greckiej młodzieży na ideale człowieka silnego i mądrego. Konkursy w dziedzinach artystycznych stanowiły wówczas równorzędną część starożytnych igrzysk olimpijskich.

Powodów, dla których właśnie w tym miejscu odbędzie się wystawa, jest kilka. Wiesław Fiszbach pochodzi z Tomaszowa , jest absolwentem ILO, był zawodnikiem Klubu Sportowego Lechia ,z którego drużyną piłki siatkowej zdobył cztery tytuły mistrzów Polski młodzików i juniorów .Miał kilka występów w młodzieżowej reprezentacji kraju. Podczas studiów związany był z drużyną siatkówki AZS Olsztyn, gdzie założył później sekcję judo .Oprócz sukcesów trenerskich ,jako zawodnik ma na swoim koncie brązowy medal mistrzostw Polski seniorów .

Tematyka sportowa jest Fiszbachowi bliska, dlatego nie dziwi , że ma w swoim dorobku obrazy ,na których podziwiać możemy sylwetki sportowców. Perfekcyjnie prowadzoną kreską artysta przedstawia harmonię kształtu, ułożenia mięśni i ruchu zawodnika. Malarska wizja artysty niezwykle ekspresyjnie pokazuje dramatyczną walkę nie tylko o laur zwycięstwa w imię szlachetnej rywalizacji Motywy sportowe są dla Fiszbacha pretekstem do przedstawienia tematu w ujęciu metaforycznym, jako walki dobra ze złem ,walki człowieka z własnymi słabościami, walki z przeciwnościami losu.

Autor ,który od 35 lat mieszka w Berlinie, sam też należy do wojowników; z powodzeniem walczy o realizację swoich marzeń i urzeczywistnienie pragnień.

„W zderzeniu z rzeczywistością otaczającego świata człowiek musi być mocny, sprawny duchowo i fizycznie. Ciało + Duch = Życie Żaden z tych dwóch czynników nie ma szansy egzystować oddzielnie. Nie jest zasadne przypisywanie sztuki jedynie duchowi a fizyczności tylko sportowi. Sport jest sztuką i odwrotnie ,gdyż zawierają w sobie te same podstawowe wartości : fantazję/odwagę , siłę woli/koncentrację. Łączy je droga recepcyjna i nie mogą istnieć bez siebie, człowiek jest bowiem integralną częścią kosmosu. Zarówno w sporcie ,jak i w sztuce występuje dążenie do osiągnięcia entelechii- stanu doskonałości i spełnienia , stanu szczęśliwości” – mówi artysta

Od niemal czterech lat zainteresowanie artysty skierowane jest ku sprawom społecznym. Wiesław Fiszbach z właściwą sobie wrażliwością rejestruje problemy i zagrożenia, jakie czyhają na młodzież. Tytułowy Goerlitzer Park żyje a powstające tam grafiki , w których twórca pokazuje zmiany wymiarów , stanowią przestrogę dla wszystkich młodych ludzi nie tylko mieszkańców wielokulturowej dzielnicy Kreuzberg .

Wystawa Stefana Wiesława Fiszbacha” Goerlitzer Park” w Galerii Champion w COS OPO w Spale. Kurator Wystawy Bożena Alicja Markiewicz.

Wystawę prac Fiszbacha można oglądać w Galerii Champion w COS-ie do połowy września. Kurator wystawy, Bożena Alicja Markiewicz

radio_buton