Władysław Kaliski Benefis

Władysław Kaliski w kościele Św. Trójcy. W minioną sobotę kościół ewangelicki Św. Trójcy przy Placu Kościuszki w Tomaszowie był miejscem niezwykłego wydarzenia, którego pomysłodawcą był Wiesław Fiszbach z Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole, W zabytkowych wnętrzach świątyni odbył się wernisaż malarstwa Władysława Kaliskiego Bez początku i bez końca.
Władysław Kaliski jest absolwentem ASP w Łodzi i członkiem łódzkiego oddziału ZPAP. Obrazy stanowią własność Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Inne prace z tego cyklu znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Łodzi i Muzeum na Majdanku.

Niełatwa w odbiorze tematyka holocaustu spotkała się z dużym zainteresowaniem tłumnie przybyłych do ewangelickiego kościoła widzów. Organizacja wystawy o tak wysokim poziomie artystycznym , możliwa była dzięki administratorowi tego zabytkowego obiektu – pastorowi płk .Wiesławowi Żydlowi, który jest bardzo przychylny wszelkim działaniom kulturalnym. Warto podkreślić duże zaangażowanie władz miasta, wydziału kultury i innych podległych placówek.
Podczas wernisażu Władysław Kaliski świętował 70-urodziny oraz 45-lecie pracy artystycznej. W uroczystym otwarciu wystawy artysty, ojciec którego był tomaszowianinem, wziął udział konsul honorowy Republiki Austrii w Polsce, pan Szczepan Miłosz wraz z małżonką.

Autorowi wystawy publiczność zgotowała tak serdeczne przyjęcie, że z trudem opanować mógł wzruszenie. W miłą atmosferę wprowadził przybyłych na wernisaż gości Włodzimierz Votka, dedykowanym jubilatowi koncertem. Firma cukiernicza Mazurek przygotowała tort, na którym napis głosił, że Władek Kaliski jest nam bliski…
Kurator wystawy Bożena Alicja Markiewicz, całość przygotowała i prowadziła, podobnie jak poprzednie imprezy zorganizowane przez Stowarzyszenie NaKole, które jest związane z osobą tomaszowsko-berlińskiego artysty malarza Wiesława Fiszbacha.
Władysław Kaliski w Kościele Św. Trójcy

W sobotę 01.10 o godz.18.00 w Ewangelickim Kościele Św. Trójcy w Tomaszowie
przy Placu Kościuszki odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Władysława Kaliskiego
pt. Bez początku i bez końca.”

Władysław Kaliski jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział w Łodzi.
Dyplom w dziedzinie malarstwa i wzornictwa przemysłowego w pracowni prof. Lecha Kunki otrzymał 45 lat temu.
Od tego czasu miał 14 wystaw indywidualnych, brał udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zdobywał liczne nagrody, w tym nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi oraz I nagrodę w konkursie Propozycje, za zestaw prac malarskich pt. Bez początku i bez końca.

Nagrodzone obrazy znajdują się w Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Radogoszcz i Muzeum na Majdanku.
Obrazy Władysława Kaliskiego zostały użyczone przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Pomysłodawcą wystawy jest Wiesław Fiszbach -Europejskie Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych NaKole .Jest to kolejne wydarzenie kulturalne w naszym mieście, ideę którego zawdzięczamy zaangażowaniu artysty malarza W.Fiszbacha i jego Stowarzyszeniu.

Dzięki wsparciu władz naszego miasta i uprzejmości Pana Pastora Wiesława Żydla, wernisaż uświetni jubileusz 70-tych urodzin i 45-lecie pracy artystycznej W.Kaliskiego.
Zapraszamy na wernisaż z gościnnym udziałem Włodzimierza Votki. Wstęp wolny.
Kurator wystawy Bożena Alicja Markiewicz