Jazz Portratis

Paweł Hartman

pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, mieszka i pracuje w Łodzi. Fotografia, to jego pasja, której oddaje się bez reszty. W roku 1985 przypadek sprawił, że realizując swoje marzenie, znalazł się na warszawskim Festiwalu Jazz Jamboree. Podczas 27-go Festiwalu, gdzie wykonał swoje pierwsze zdjęcia takich sław, jak Stańko, Dudziak, Mc Ferin, Jarret, Zavinul, Shorter, rozpoczęła się jego przygoda z fotografią, która trwa po dzień dzisiejszy. Później były kolejne festiwale, szereg wspaniałych wydarzeń muzycznych, z udziałem całej plejady kultowych postaci sceny jazzowej, jak Marsialis, Davis, Shorter, czy Viena Art. Ansamble.  Dla Pawła Hartmana  znaczący okazał się Festiwal w 1988r., nie tylko dlatego, że wzięły w nim udział takie znakomitości, jak M.Davis tp, Joy Francesco kbks, Foley Lear b, Kenny Garret s, fl Adam Holtzman kbks, Martin Mazur p, Beny Retfeld b,  czy Ricky Wellman dr, ale także dlatego, że na 30-tym  Festiwalu  otrzymał wyróżnienie w konkursie Jazz Photo 88.

Po raz ostatni wziął udział w 35 –tym warszawskim Festiwalu Jazz Jamboree w 1993 r. i zajął się innymi projektami, chociaż muzyka jazzowa pozostała nadal w jego sercu.

Paweł Hartman związany był z niezależnym wydawnictwem Coresspondance des Arts, z Muzeum Książki Artystycznej oraz Międzynarodowym Muzeum Artystycznym. Ten ostatni projekt, jako Konstrukcja w Procesie, rozwinął działalność m.in. w Nowym Jorku, Tel Avivie, Berlinie, Moskwie, Melbourne, realizując ponad 100  międzynarodowych wystaw, spotkań i działań z udziałem setek artystów z całego świata, na koniec przekształcając się w Łódź Biennale.

Artysta fotografik brał udział w licznych wystawach w Łodzi, Warszawie, Paryżu, Berlinie, Bydgoszczy, Spale, oraz w galeriach na terenie Czech, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Australii.

Paweł Hartman jest obecnie aktywnym członkiem Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole, w jego rodzinnym mieście-Tomaszowie Mazowieckim.