Droga donikąd

Ponad czterysta osób obejrzało w miniony piątek 3 marca spektakl profilaktyczny pt. „Droga donikąd” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich. Tego dnia spektakl prezentowany był w Miejskim Centrum Kultury, filii „Tkacz” trzykrotnie.

Gościem specjalnym był malarz mieszkający w Berlinie, tomaszowianin z pochodzenia, Wiesław Fiszbach. Grafiki jego autorstwa zostały wyeksponowane w budynku Tkacza i idealnie wkomponowały się w tematykę sztuki. Spektakl wyreżyserował Janusz Dziubałtowski.

Stefan Wiesław Fiszbach ,tomaszowianin, mieszkaniec Berlina od 35 lat ,od ponad 12 lat ma swoją pracownię i prowadzi Galerię NaKole na granicy dzielnic Kreuzberg i Neukoeln.

W atelier powstają obrazy , w których, trudno nie dostrzec ,jak nietuzinkową wrażliwością charakteryzuje się ich autor.
W pracach rysunkowych, powstających w pobliskim Goerlitzer Park , artysta porusza trudne problemy współczesnego człowieka. To tam Wiesław Fiszbach znajduje inspirację do szybkich szkiców, rejestrowanych z fotograficzna dokładnością i szybkością , za pomocą perfekcyjnej kreski, którą doskonali od 5-tego roku życia.

To trudne zadanie ,bo sytuacja w parku jest niezwykle dynamiczna i tę akcję autor musi zarejestrować precyzyjnie , bez poprawek.
Niewielkie formy rysunkowe z wykorzystaniem kredek ,ołówka , węgla i kredy zostają powiększone w pracowni grafiki komputerowej i przeniesione na duże formaty. Ten proces odbywa się bez ingerencji grafika komputerowego , pod czujnym okiem artysty. W ten oto sposób powstają inkografie – ciekawe formy prezentowania rysunku.

Wiesław Fiszbach jest w tej dziedzinie oryginalnym twórcą i autorem niepowtarzalnych grafik, z dużym powodzeniem prezentowanych w różnych nawet ekstremalnych warunkach przestrzeni , wzbudzając zainteresowanie odbiorców.
Nie inaczej było podczas minionego Festiwalu 48 Stunden Neukoeln w Berlinie, w którym Galeria NaKole bierze corocznie udział .Berlińczycy z łatwością mogli rozpoznać na prezentowanych grafikach, znany im z mrocznej strony Goerlitzer Park, zaś licznym gościom z zagranicy przybliżyły trudny temat życia środowisk na granicy kultur.

Przez ostatni rok Malarstwo i Grafika Wiesława Fiszbacha prezentowane były na 14 indywidualnych wystawach krajowych a także w Berlinie i Strassburgu, wszędzie wzbudzając zainteresowanie i nakłaniając do refleksji.
Zainteresowanie artysty oscyluje głównie wokół zagrożeń czyhających na młodzież u progu dorosłości. Goerlitzer Park żyje ,dolinę okrywa narkotyczny dym, snują się dealerzy ,młodzi ludzie z pokolenia 1000 euro Job pod wpływem używek przechodzą w wymiar błogiego niebytu .
Na ławce przysiadł artysta, obserwując dolinę zadaje sobie pytanie ,ilu z nich uda się wrócić do realnego wymiaru , ilu znalazło się w tej przestrzeni bezpowrotnie?

Ku przestrodze dla wszystkich młodych ludzi , nie tylko wielokulturowej dzielnicy Kreuzberg .

Kurator Wstawy Bożena Alicja Markiewicz