Festiwal Kultur

Tegoroczny Festival 48 Stunden Neukoelln pod hasłem Schatten należy już do przeszłości.Był nieco inny niż zwykle, gdyż Berlin nie jest już tym samym, co kiedyś miastem ….

 

Görlitzer Park wycieczka PTTK

Sztuka w klimacie Kreuzberg

Stefan Wiesław Fiszbach ,tomaszowianin, mieszkaniec Berlina od 35 lat ,od ponad 12 lat ma swoją pracownię i prowadzi Galerię NaKole na granicy dzielnic Kreuzberg i Neukoeln.
W atelier powstają obrazy , w których, trudno nie dostrzec ,jak nietuzinkową wrażliwością charakteryzuje się ich autor.
W pracach rysunkowych, powstających w pobliskim Goerlitzer Park , artysta porusza trudne problemy współczesnego człowieka. To tam Wiesław Fiszbach znajduje inspirację do szybkich szkiców, rejestrowanych z fotograficzna dokładnością i szybkością , za pomocą perfekcyjnej kreski, którą doskonali od 5-tego roku życia.
To trudne zadanie ,bo sytuacja w parku jest niezwykle dynamiczna i tę akcję autor musi zarejestrować precyzyjnie , bez poprawek.
Niewielkie formy rysunkowe z wykorzystaniem kredek ,ołówka , węgla i kredy zostają powiększone w pracowni grafiki komputerowej i przeniesione na duże formaty. Ten proces odbywa się bez ingerencji grafika komputerowego , pod czujnym okiem artysty. W ten oto sposób powstają inkografie – ciekawe formy prezentowania rysunku.
Wiesław Fiszbach jest w tej dziedzinie oryginalnym twórcą i autorem niepowtarzalnych grafik, z dużym powodzeniem prezentowanych w różnych nawet ekstremalnych warunkach przestrzeni , wzbudzając zainteresowanie odbiorców.
Nie inaczej było podczas minionego Festiwalu 48 Stunden Neukoeln w Berlinie, w którym Galeria NaKole bierze corocznie udział .Berlińczycy z łatwością mogli rozpoznać na prezentowanych grafikach, znany im z mrocznej strony Goerlitzer Park, zaś licznym gościom z zagranicy przybliżyły trudny temat życia środowisk na granicy kultur.
Przez ostatni rok Malarstwo i Grafika Wiesława Fiszbacha prezentowane były na 14 indywidualnych wystawach krajowych a także w Berlinie i Strassburgu, wszędzie wzbudzając zainteresowanie i nakłaniając do refleksji.
Zainteresowanie artysty oscyluje głównie wokół zagrożeń czyhających na młodzież u progu dorosłości. Goerlitzer Park żyje ,dolinę okrywa narkotyczny dym, snują się dealerzy ,młodzi ludzie z pokolenia 1000 euro Job pod wpływem używek przechodzą w wymiar błogiego niebytu .
Na ławce przysiadł artysta, obserwując dolinę zadaje sobie pytanie ,ilu z nich uda się wrócić do realnego wymiaru , ilu znalazło się w tej przestrzeni bezpowrotnie?
Ku przestrodze dla wszystkich młodych ludzi , nie tylko wielokulturowej dzielnicy Kreuzberg .
Kurator Wstawy Bożena Alicja Markiewicz

Sport jest sztuką – Malarstwo

Afirmacja sportowej rywalizacji, doskonale wpisuje się w historyczne współistnienie sportu i sztuki .
Od Starożytności idee olimpijskie łączyły te dziedziny ,bowiem powiązanie aktywności duchowej i fizycznej wynikało z oparcia edukacji greckiej młodzieży na ideale człowieka silnego i mądrego. Konkursy w dziedzinach artystycznych stanowiły wówczas równorzędną część starożytnych igrzysk olimpijskich.
Tematyka sportowa jest bliska Fiszbachowi-absolwentowi AWF, dlatego nie dziwi , że ma w swoim dorobku obrazy ,na których podziwiać możemy sylwetki sportowców. Perfekcyjnie prowadzoną kreską artysta przedstawia harmonię kształtu, ułożenia mięśni i ruchu zawodnika. Malarska wizja artysty niezwykle ekspresyjnie pokazuje dramatyczną walkę nie tylko o laur zwycięstwa w imię szlachetnej rywalizacji.
Motywy sportowe są dla Fiszbacha pretekstem do przedstawienia tematu w ujęciu metaforycznym, jako walki dobra ze złem ,walki człowieka z własnymi słabościami, walki z przeciwnościami losu.
Autor ,który od 35 lat mieszka w Berlinie, sam też należy do wojowników; z powodzeniem walczy o realizację swoich marzeń i urzeczywistnienie pragnień.
„W zderzeniu z rzeczywistością otaczającego świata człowiek musi być mocny, sprawny duchowo i fizycznie. Ciało + Duch = Życie Żaden z tych dwóch czynników nie ma szansy egzystować oddzielnie. Nie jest zasadne przypisywanie sztuki jedynie duchowi a fizyczności tylko sportowi. Sport jest sztuką i odwrotnie ,gdyż zawierają w sobie te same podstawowe wartości : fantazję/odwagę , siłę woli/koncentrację. Łączy je droga recepcyjna i nie mogą istnieć bez siebie, człowiek jest bowiem integralną częścią kosmosu. Zarówno w sporcie ,jak i w sztuce występuje dążenie do osiągnięcia entelechii- stanu doskonałości i spełnienia , stanu szczęśliwości” – mówi artysta
Od niemal czterech lat zainteresowanie artysty skierowane jest ku sprawom społecznym. Wiesław Fiszbach z właściwą sobie wrażliwością rejestruje problemy i zagrożenia, jakie czyhają na młodzież. Tytułowy Goerlitzer Park żyje a powstające tam grafiki , w których twórca pokazuje zmiany wymiarów , stanowią przestrogę dla wszystkich młodych ludzi nie tylko mieszkańców wielokulturowej dzielnicy Kreuzberg .

Kurator Wystawy Bożena Alicja Markiewicz.

Kunstwerktstatt NaKole Berlin – Festiwal Kultur

Stefan Wiesław Fiszbach – Galeria Nakole

48 Stunden Neukoeln  24-26.06 2016r.

 

Zakończył się tegoroczny Festiwal Kultur 48 Stunden Neukoeln.

Jak co roku w imprezie swój udział zaznaczyła  Galeria NaKole, którą prowadziWiesław Fiszbach – malarz i grafik.

Artysta jest mieszkańcem Berlina od 35 lat a od ponad 12 lat ma swoją pracownie i Galerię na granicy dzielnic Kreuzberg i Neukoeln.

W atelier powstają obrazy, w których zauważyć można, jak nietuzinkowe pokłady wrażliwości odnajduje w sobie Wiesław Fiszbach. W kręgu jego zainteresowań pozostaje fizyka atomowa, zafascynowany teorią strun kosmicznych ,ciągle poszukuje przenikających wymiarów.

W pracach rysunkowych powstających w pobliskim parku, artysta porusza trudne problemy współczesnego człowieka .Autor niemal z fotograficzną dokładnością i szybkością rejestruje
za pomocą perfekcyjnej kreski sytuacje zastane w tytułowym Goerlitzer Park. Za pomocą nowoczesnych technik niewielkie formy rysunkowe w pracowni grafiki komputerowej  przenoszone są na  duże formaty. Powstałe w ten sposób inkografie, doskonale prezentują się w przestrzeniach wystawowych, budząc zainteresowanie zwiedzających.

Nie  inaczej było podczas minionego Festiwalu Kultur 48 Stunden Neukoeln. Berlińczycy z łatwością mogli rozpoznać w grafikach Fiszbacha znany im z mrocznej atmosfery Goerlitzer Park, zaś licznie przybyłym zagranicznym gościom sam artysta mógł przybliżyć trudny temat życia wielokulturowego środowiska dzielnicy Berlina, skupionego w tym miejscu.

Prace Wiesława Fiszbacha zawierają specyficzną mieszankę wrażliwości, szczerości i otwartości
na sprawy drugiego człowieka.

Wciąż aktywny i pełen twórczych pomysłów Wiesław Fiszbach chętnie udostępnia swoją alternatywną Galerię w klimatycznej dzielnicy Kreuzberg  innym twórcom, nie tylko podczas Festiwalu Kultur 48 Stunden Neukoeln ,zapraszając do udziału w projektach upowszechniających kulturę.

Bożena Alicja Markiewicz   Kurator Galerii

Wystawy w Galerii NaKole

2015

 • 12.15 r. Dorota Karandyszowska – Transformacje
 • czerwiec 2015 r. w ramach Festiwalu 48 Stunden Neukoelln – Wystawa rzeźby z warszawskiej Pragi – Zofia Kubicka, Jan Kubicki oraz grafika Stanisław Sławiński 
 • marzec 2015 r.  Michał Wyszomirski – Wystawa biżuterii artystycznej

2014

 • grudzień 2014 r. – Andrzej  J.Piwarski -Wystawa  Znaki czasu organizowana przez Ambasadę Polską w Berlinie
 • 2014 r. Janusz Wołoszyn – Malarstwo i Grafika
 • październik 2014 r. Wanda Żychniewicz – benefis 30-lecie pracy twórczej
 • czerwiec 2014 r. – wystawa Zuzanna Krakowiak /Malarstwo/ i Bartosz
 • Kołodziejczyk  /Fotografia/ /MDK Tomaszów Maz./ 48 Stunden Neukoeln

2013

 • czerwiec 2013 r. cykl Wystaw pt.” Moje miasto”- wystawa uczestników MDK z Tomaszowa Maz.
 • 04.2013  –   Muzeum Literatury  Warszawa-” Portrety pisarzy Warszawy”
 • czerwiec 2013 – wystawa Szymon Panfil /Fotografia/ i Barbara Jankowska z wychowankami – w ramach festiwalu 48 Stunden Neukoeln /MDK Tomaszów Maz./
 • 17.04.2013r. Muzeum Literatury Warszawa – „Portrety pisarzy Warszawy” – Katarzyna Betlińska

2012

 • czerwiec 2012r. studenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska– Wystawa Malarstwa i Fotografii
 • lipiec   2012 r. Bernadetta Wdzięczna – „Przeminęło”
 • Dorota Kamińska – „Dytyramb”
 • Andreas Noack und Stefan W.Fiszbach – Zwei Augenblick
 • Wystawa malarstwa Phillipp Noetzel – styczeń 2012r.- „Bunte Welt”
 • Indywidualna wystawa malarstwa – Jens Volhardt – kwiecień 2012r. „Zeitspuren”
 • Grażyna Stojałowska – Wystawa Malarstwa
 • Jakub Stojałowski – Wystawa Wzornictwa Przemysłowego i Fotografii – ASP Gdańsk
 • Phillipp Noetzel
 • Jens Volhardt